Kako se pravi dzem
Ima nečega veoma zadovoljavajućeg u pravljenju domaćeg džema – vaša kuhinja se ispuni slatkom aromom voća, a vaša radost raste kako džem počinje da se ukuvava.Pravljenje domaće zimnice je iznenađujuće jednostavan proces koji uključuje veoma malo sastojaka, ali isto tako veoma lako nešto može da pođe po zlu. Kako biste izbegli previše tečan, kristalisan, zgrudvan ili mutan džem, samo je potrebno da ispratite nekoliko jednostavnih koraka.
1. Zagrejte prvo šećer kako bi se brzo rastvorio u voćnu mešavinu bez snižavanja temperature. Ne pregrevajte, jer se može desiti da se sve zgrudva.
2. Da bi se zgusnuo, džemu je neophodan pektin iz voća i neke vrste ga imaju više nego ostale. Ako pravite džem od voća sa malim sadržajem pektina, dodajte tanku koricu i semenke limuna.
3. Kuvajte džem u šerpi sa debelim ili duplim dnom. Ovako se pektin lakše oslobađa i džem neće imati tvrde komade voća.
4. Da biste zaustavili kristalizaciju džema, ivice šerpe s vremena na vreme prebrišite mokrom četkicom.5. Da bi džem bio bistar, kašikom skupljajte penu koja se pojavljuje na površini tokom kuvanja. Da biste sprečili da džem zagori, mešajte često.
6. Džem sipajte u sterilisane tegle, zatvorite ih poklopcima, pa izvrnite naopako na 2 minuta da bi se i poklopci sterilisali. Nemojte koristiti plastične poklopce, jer se oni mogu istopiti.
Čuvanje džema
– Tegle i poklopce operite u vrućoj sapunici, isperite i ostavite da se osuše – ovo sprečava da se, nakon što se džem sipa u tegle, formira buđ.
– Džem čuvajte na hladnom i tamnom mestu van direktne sunčeve svetlosti do šest meseci. Načete tegle čuvajte u frižideru do šest nedelja.